“Kuzey Kore'ye yaptırımlar çatışmaların engellenmesini amaçlıyor”

2017-08-06 16:24:12 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, BM Güvenlik Konseyi'nin dün Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'yle (Kuzey Kore) ilgili aldığı kararı değerlendirdi.


Liu Jieyi, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların temel amacının Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, sorunun diyalog yoluyla çözülmesi ve yarımadada kaos ve çatışma yaşanmasının engellenmesi olduğunu belirtti.


BM Güvenlik Konseyi'nde dün Kuzey Kore'yle ilgili 2371 sayılı karar onaylandı. Kararda, Kuzey Kore'nin Temmuz ayında iki defa gerçekleştirdiği kıtalararası balistik füze denemesi şiddetle kınandı. Kararda ayrıca, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve füze planından vazgeçmesi çağrısı yinelendi ve ülkeye daha sert yaptırımlar uygulanacağı vurgulandı.


Liu Jieyi, Güvenlik Konseyi'nin kararının uluslararası toplumun Kore Yarımadası nükleer sorunu üzerindeki genel tutumunu yansıttığına işaret etti.


Liu kararda, Kuzey Kore'nin nükleer füze planına karşı yeni yaptırımların uygulanmasının önemine dikkat çekildiğinin altını çizdi.


Çinli temsilci alınan kararda, Kuzey Kore ile ekonomik faaliyetler ve ülkeye yönelik insani yardımların yasaklanmadığını dolayısıyla bu tür faaliyetlerin söz konusu karardan etkilenmeyeceğini kaydetti.


Liu, kararda ayrıca Altılı Görüşmeler'in yeniden başlatılarak, sorunun diplomatik ve siyasi yollarla barışçıl şekilde çözülmesine vurgu yapıldığını söyledi.


Liu, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının ve yarımadada kalıcı barışın gerçekleştirilmesinin bütün tarafların çıkarlarına uygun olduğunu dile getirdi.


Liu son olarak, Çin'in, Kuzey Kore'ye Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına uyarak, gerginliği daha da tırmandıran girişimleri durdurma çağrısı yaptığını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor