Wang Yi, Kuzey Koreli mevkidaşı ile görüştü

2017-08-06 15:45:16 CRI

Filipinler'de düzenlenen ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ile görüştü.


Wang Yi Kuzey Koreli mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, şu an Kore Yarımadası'ndaki durumun çok karmaşık ve hassas olmanın yanı sıra, Çin ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin de bu durumdan etkilendiğine işaret etti.


Çin'in Kore Yarımadası nükleer soruna yönelik tutumunu açıklayan Wang Yi, durumun hem kriz noktası haline geldiğini, hem de barış görüşmesi için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.


Wang Yi, Kuzey Kore'ye bir daha Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı girişimlerde bulunmama, ABD ile Kore Cumhuriyeti'ne (Güney Kore) de gerginliği tırmandırmama çağrısında bulunduklarını ifade etti.


Wang Yi, bütün tarafların soğukkanlılığı koruyarak, son dönemde verilen bazı olumlu sinyalleri yakalaması ve kendi ülkesinin halkı ile bölge barışından yana, sorumlu bir tercihte bulunması gerektiğini dile getirdi.

Ri Yong-ho ise, ülkesinin Kore Yarımadası'ndaki tutumunu yineleyerek, Çin'le konuyla ilgili temasları sürdürmeye hazır olduklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor