Wang Yi Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore kararını değerlendirdi

2017-08-06 15:32:36 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) nükleer füze geliştirmesinin engellenmesiyle, barış görüşmelerine dönülmesinin aynı derecede önem taşıdığını belirtti.


Filipinler'in başkenti Manila'da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Wang Yi, BM Güvenlik Konseyi'nde bu sabaha karşı Kore Yarımadası nükleer sorunu hakkında onaylanan 2371 sayılı karara ilişkin soruyu yanıtladı.


Wang Yi, Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden olan Çin'in, kararın onaylanması sürecinde objektif ve adil tavır sergileyerek, sorumlu ve yapıcı bir rol oynadığını belirtti.


Wang Yi, söz konusu kararda iki önemli içeriğinin bulunduğuna dikkat çekti. Bu adımın bir yandan Kuzey Kore'nin Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı olarak durmadan yaptığı füze denemelerine karşı bir cevap olduğunu vurgulayan Wang, diğer yandan da Altılı Görüşmeler'in yeniden başlatılmasına ilişkin olarak yapılan bir çağrı niteliği taşıdığını kaydetti.


Kararın söz konusu iki içeriğinin de aynı derecede önem taşıdığının altını çizen Wang Yi, yaptırımların gerekli olduğunu, ancak nihai hedef olmadığını ifade etti. Wang, nihai amacın Kore Yarımadası sorununun yeniden görüşme masasına çekilerek, diyalog yoluyla bir çözümün bulunması ve yarımadanın nükleer silahlardan arındırılarak, kalıcı barışın sağlanması olduğunu ifade etti.


Wang Yi söz konusu kararın onaylanmasıyla Kore Yarımadası'ndaki gelişmelerin son derece kritik bir döneme girdiğine vurgu yaptı ve tarafların sorumlu tavır sergileyerek, gerginliği tırmandıran eylemlerden kaçınması çağrısında bulunduklarına işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor