Çin ve İngiltere dışişleri bakanları telefonda görüştü

2017-08-05 15:29:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve İngiliz mevkidaşı Boris Johnson arasında dün gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Kore Yarımadası sorunu üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.


Wang Yi, Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorunu üzerindeki ilkesel tutumuna dikkat çekerek, Çin'in uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme sisteminin korunması için büyük çaba harcadığını hatırlattı. Wang, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını kapsamlı ve ciddi bir şekilde hayataya geçirmeye devam edeceklerini ifade etti.


İlgili tarafları kendilerine düşen sorumlulukları üstlenmeye davet eden Wang Yi, Çin'in ileri sürdüğü önerilerin gerginliğin yumuşamasına ve görüşme masasına yeniden dönülmesine ilişkin fırsatların bulunulmasına yararlı olduğuna vurgu yaparak, tarafların buna olumlu cevap vermesi çağrısında bulundu.


Boris Johnson ise, Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorunu üzerinde oynadığı olumlu etkiyi takdirle değerlendirdiklerini söyledi.


Gerginliğin sürekli tırmanmasından duyulan endişeyi dile getiren Johnson, etkili bir çözüm yolunun görüşme yoluyla bir an önce bulunması arzusunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor