Çin'in hizmet ticaretinde iki haneli artış

2017-08-04 19:08:40 CRI

Çin'in hizmet ticareti hacminin, bu yılın ilk yarısında 2 trilyon 287 milyar 140 milyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,9 yükseldiği açıklandı.


Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Çin'in hizmet ihracatı bu yılın ilk yarısında 695 milyar 90 milyon yuanla yüzde 5,6; hizmet itlahatı ise 1 trilyon 592 milyar 50 milyon yuanla yüzde 16,5; hizmet ticareti açığı ise yüzde 26,6 arttı.


Çin Ticaret Bakanlığı Hizmet Ticareti Genel Müdürü Xian Guoyi, ticaret açığının esas olarak seyahat, taşımacılık ve fikri mülkiyet hakları olmak üzere üç alanda yoğunlaştığına işaret etti.


Xian, Çin'in hizmet ihracatındaki artış hızının, bu yılın ikinci yarısında yine hizmet ithalatının hızından düşük olmasının ve hizmet ticareti açığının ise genişlemesinin beklendiğini ifade etti.


Xian, ayrıca hizmet ithalatının büyümesinin insanların yaşam koşullarının iyileşmesine ve tüketim seviyesinin yükselmesine yardımcı olacağına dikkat çekti.


Xian son olarak, bu yıl Çin'in hizmet ticaretinin büyüme hızının küresel ortalamadan yüksek olmasının tahmin edildiğine işaret etti.


Verilere göre, profesyonel yönetim danışmanlığı ve bilişim hizmeti gibi alanların başını çektiği yeni kalkınan hizmet sektörlerinde ihracat hızla artıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor