“Çin-ASEAN ilişkileri büyük gelişme fırsatıyla karşı karşıya”

2017-08-04 11:18:31 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin-ASEAN ilişkilerinin seviyesinin kritik yükselme döneminde bulunduğunu ve daha büyük gelişme fırsatıyla karşılaştığını belirtti.

Geng Shuang, dün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin ASEAN ile İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı ve ASEAN'ın 50. Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına katılması ile ilgili sorulara cevap verdi.

ASEAN ile işbirliğine büyük önem verdiklerinin altını çizen Sözcü Geng Shuang, örgüt ile ilişkilerin, Çin'in komşu ülkelerle ilişkilerinde öncelikli olduğunu belirtti. Geng Shuang, Çin ile ASEAN arasında diyalog ilişkilerinin kurulduğu 1991 yılından bu yana iki tarafın ortak çabaları sayesinde karşılıklı siyasi güvenin arttığını ve somut işbirliğinin meyve verdiğini hatırlattı.

Çin sözcüsü, ülkesinin ASEAN ile Güney Çin Denizi'nde sağlanan istikrarı korumaya, "Güney Çin Denizi'nde Tarafların Eylem Deklarasyonu" müzakerelerini ilerletmeye ve böylelikle Doğu Asya'daki bölgesel işbirliğini güçlendirerek ekonomik küreselleşmeye de güç katmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Bu yıl ASEAN 50. kuruluş yıldönümü ile Çin-ASEAN Turizm İşbirliği Yılı'nın kutlanacağını ve önümüzdeki yılın Çin-ASEAN stratejik ortaklık ilişkilerinin 15. yılı olduğunu hatırlatan sözcü, ikili ilişkilerin kritik yükselme döneminde bulunduğunu ve daha büyük bir gelişme fırsatıyla yüz yüze olunduğunun altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor