“Barış görüşmesi Filistin-İsrail sorununu çözecek tek yol”

2017-08-03 19:14:22 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filistin sorununun Ortadoğu'daki dalgalamaların kaynağı olduğunu ve bu sorunu çözen tek yolun barış görüşmeleri olduğunu belirtti.


Wang Yi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Filistin-İsrail gerginliğine değindi.


Wang, Filistin-İsrail gerginliğinin son zamanlarda Mescid-i Aksa'da yaşanan olaylardan sonra tekrar yükseldiğine işaret etti.


Filistin sorununun Ortadoğu'daki dalgalamaların kaynağı olduğunu kaydeden Wang, bu sorun çözülemezse Ortadoğu'nun barışa kavuşamayacağını ve tek çözüm yolunun barış görüşmeleri olduğunu söyledi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Temmuz ayında dönem başkanlığını yürütten Çin'in yükümlülüklerini etkin şekilde üstlendiğini vurgulayan Wang, ülkesinin olağanüstü toplantı düzenleme gibi bir dizi tedbir alarak, uluslararası toplumla birlikte gerginliği yumuşattığını söyledi.


Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Çin ziyaretinde, Filistin sorununun çözümü hakkında ileri sürdüğü dört maddelik önerinin uluslararası toplumda olumlu karşılandığını hatırlattı.


Wang, Xi Jinping'in ayrıca, Filistin ve İsrail'in barış elçilerinin katılımıyla bir seminer düzenlenmesi ve Çin-Filistin-İsrail üç taraflı işbirliği mekanizmasının oluşturulması gibi yeni önlemler de ortaya koyduğunu ifade etti. Çin'in şu anda Xi Jinping'in söz konusu önerilerini yerine getirmek için çalıştığına işaret etti.


Türkiye'nin Filistin sorununda özel etki ve role sahip olduğunu vurgulayan Wang, Çin'in Türkiye dahil diğer ülkelerle birlikte, Filistin-İsrail sorununu temelden çözmek için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor