Wang Yi: Kuşak ve Yol inşasında ortak kalkınmayı gerçekleştirelim

2017-08-03 19:04:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing'de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşmesinin ardından Çavuşoğlu ile birlikte gazetecilerin karşısına çıktı.


Wang Yi, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesinin Çin ve Türkiye'nin ortak çıkarlarına uyduğunu hatırlatarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'e gelerek, “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”na katılmasını takdirle karşıladıklarını belirtti. Wang, Türkiye'ye forumun başarılı geçmesi için yaptığı katkılardan dolayı teşekkürlerini sundu.


Wang Yi, Türkiye'nin tarihte ve şimdi; karada ve denizde, Kuşak ve Yol güzergahında yer alan önemli bir nokta olduğuna dikkat çekti.


Türkiye'nin Topkapı Sarayı'nda yan yana bulunan iki sergi salonunu gezdiğini anımsatan Wang Yi, bunlardan birinde yüzlerce yıl önce çeşitli ülkelerde kullanılan hançer ve kılıçların sergilendiğini ve bunların Türkiye'nin bulunduğu topraklarda meydana gelen savaşları yansıttığını kaydetti.


Diğerinde ise o dönemin “İpek Yolu”ndan Türkiye'ye getirilen Çin porselenlerinin sergilendiğini belirten Wang, bu iki sergi salonunun hem Türkiye'nin tarihi “İpek Yolu”nda sahip olduğu kendine has önemli konumunu yansıttığını, hem de tarihi “İpek Yolu”nun taşıdığı barış, işbirliği ve dostluk ilkesini gösterdiğini vurguladı.


Wang Yi, Çin'in Türkiye'yle birlikte, tarihi “İpek Yolu” ruhunu yaygınlaştırarak, ona yeni ve çağdaş içerikler kazandırmaya, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaklaşa ilerletilmesinde yeni işbirliği potansiyeli ortaya çıkarmaya, yeni işbirliği alanlarını genişletmeye ve Çin ile Türkiye'nin ortak kalkınmasını gerçekleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor