Wang Yi Çavuşoğlu'yla görüştü

2017-08-03 18:29:26 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Çin-Türkiye Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması İkinci Toplantısı'nı yaptı.


Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la son iki yılda 4 kez bir araya gelerek, ikili ilişkilere en süt düzeyde ve stratejik açıdan yön verdiğine dikkat çekti.


Wang, tarafların Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi ve Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması'ndan yararlanarak, iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı kapsamlı ve titiz bir şekilde yerine getirmesinin önemine değindi. Bu sayede Çin ile Türkiyenin staretjik işbirliği ilişkilerinde daha büyük gelişmelerin kaydedilmesini hızlandırması gerektiğini belirtti.


Tarafların birbirinin çekirdek kaygılarını göz önünde bulundurmayı sürdürmesine vurgu yapan Wang, iki ülkenin kritik anlarda karşılıklı destekle güvenlik işbirliğini güçlendirerek, karşılıklı siyasi güveni pekiştirmesi gerektiğini kaydetti.


Wang Yi, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Türkiye'nin Orta Koridor stratejisinin kenetlenmesinin derinleştirilmesi, önemli stratejik projelerdeki işbirliğinin hızlandırılması ve iki ülke arasında ekonomi, ticaret, turizm, eğitim gibi alanlardaki işbirliğinde daha çok sonuç alınmasının ilerletilmesini vurguladı.


Wang Yi, Türkiye'nin 2018 yılında Çin'de Türkiye Turizm Yılı'na ilişkin faaliyetler düzenlemesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.


Mevlüt Çavuşoğlu ise görüşmede, Türkiye'nin ikili ilişkilerde kaydedilen gelişmelerden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.


Çin'in, Türkiye, bölge ve dünya için son derece büyük önem taşıdığına dikkat çeken Çavuşoğlu, ülkesinin Çin'e büyük değer vererek, Çin'le olan işbirliğinin güçlendirilmesini öncelikli bir hedef olarak gördüğünü ifade etti. Türkiye'nin, Tek Çin ilkesinde kararlılıkla ısrar etmeye devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, Çin'le Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına önem verdiklerini kaydetti.


Çavuşoğlu, tarafların üst düzey temasları yoğunlaştırmaya devam ederek, işbirliği potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışıp, güvenlik, ekonomi, ticaret, turizm, kültür ve eğitim gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmesini, ayrıca bölgesel sorunlardaki eşgüdümü sıkılaştırmasını beklediklerini  sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor