Ağaç yetiştiriciliğinden yeşil kalkınmaya Saihanba başarısı

2017-08-03 17:03:39 CRI

Beijing'in 200 kilometre kuzeyinde bulunan Hebei eyaletine bağlı Saihanba Ormanlık Alanı'nda 74,7 bin hektar ile dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ağaçlandırma alanı yer alıyor.

Geçen yarım asırda Saihanbalılar, kumlu toprakları ormanlara dönüştürmeye çalışarak, bölgede yeşil kalkınmayı geliştirdi.

Moğolcada “güzel tepe” anlamına gelen “Saihanba”, yazın ülkenin dört bir köşesinden turistleri çekiyor:

“Buradaki ortam güzel, hava temiz, gökyüzü masmavi.”

“Havası güzel, manzarası güzel. Beijing çok kalabalık, buradaki ortam daha ferahlatıcı. Buraya dinlenmek için geldim.”

Saihanba Ormanlık Alanı'nın yüzölçümü yaklaşık 74,7 bin hektarı buluyor. Buradaki orman sistemi yılda 137 milyon metreküp su kalitesini düzeltebiliyor, 747 bin ton karbon dioksit çekebiliyor. Verdiği oksijen ise 2 milyon kişinin bir yıllık nefes alma ihtiyacına yetebiliyor.

Ağaçlandırma çalışmaları 55 yıl önce başladı

Çin hükümeti, 1962'de Saihanba'da bir ağaçlandırma alanı kurdu. Yüksek rakımlı, soğuk bir bölgede bulunan Saihanba, yılda 7 ay karla kaplanıyor. Kışın en soğuk günlerde hava sıcaklığı eksi 43 dereceye kadar düşüyor. Böyle zor koşullarda yaş ortalaması 24'ü bulmayan 369 kişiden oluşan bir ekip, bölgede orman inşasını başlattı. İlk iki yılda dikilen ağaçların yaşama oranı yüzde 8'in altında kalması bu genç ekibi üzen bir nokta oldu. Saihanba Ormancılık Bilimleri Enstitüsü Başkanı Cheng Shun, o dönemi şöyle anlattı:

“Alanın kurulduğu ilk dönemlerde, fidanları dışarıdan getiriyorduk. Bu süreçte büyük zorluklar yaşandı. Ağaçlandırma çalışmaları fidanı yetiştirme, yetiştirilen fidanları taşıyıp dağa götürme gibi birçok aşamadan oluşuyor. Herhangi bir aşamada bir sorun çıksa bu fidan yaşayamaz.”

Saihanbalılar küresel önem arz eden teknolojiler geliştirdiler

Saihanbalılar, söz konusu zorlukların üstesinden gelerek, yüksek rakımlı ve soğuk bu bölgede fidan yetiştirmek ve ağaç dikmekle ilgili bir dizi kritik teknolojik sorunu çözdüler. Onların bazı çalışmaları, dünya ormancılık araştırmalardaki boşlukları dolduran nitelikte.

Ortalama rakımı bin 500 metre olan Saihanba Orman Çiftliği, Beijing'e kum fırtınalarını getiren başlıca rüzgar geçidi. Bugünlerde Saihanba'daki ormanlar, Hunshandak kumlu topraklarının genişlemesini de etkili şekilde engelliyor. Meteorolojiden edinilen bilgilere göre Beijing'de kum fırtınasının yaşandığı gün sayısı şu anda 1950'li yıllara göre yüzde 70 azaldı.

Orman kaynaklarının sürekliliği olmalı

Bununla birlikte, orman kaynaklarının sürekliliği olması gerektiğini söyleyen Saihanba Orman Çiftliği sorumlusunun yardımcısı Chen Zhiqing şöyle konuştu:

 “Prensibimiz şu; orman inşasını temel alıyoruz, ekolojik inşayı da her daim birinci sıraya koyuyoruz. Bütün çalışmalarımız bilimsel bir düzen içinde, uygun oranda. Körü körüne değil, en fazla kar getirebilecek yetiştirme yöntemini kullanıyoruz. Ekolojinin korunması koşuluyla Saihanba'nın sürdürülebilir kalkınması, ormanlık alanın sürekliliğini ilk sıraya koyuyoruz.”

Yeşil enerji kaynakları kullanılıyor

2012 yılından itibaren Saihanba Ormanlık Alanı'nda büyük miktarlarda ağaç kesimi de sınırlandı. Keresteden elde edilen gelirin oranı yüzde 90'dan yüzde 50'ye kadar düşürüldü. Ayrıca orman turizmi ve rüzgâr gücünden elektrik üretimi gibi yeşil endüstriler geliştiriliyor.

Saihanba genel sorumlusu Liu Haiying, ormanlık alanın, yeşil kalkınmaya katkı yapmanın yanı sıra yerel ekonomiyi de canlandırdığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli ormanlık alanlarda geçici çalışma imkanı oluyor. Yerel halk buraya geliyor, yani doğrudan gelir elde etme fırsatı yakalıyorlar. İkincisi, vatandaşlar ormandaki ürünlerden ve dağlardaki kaynaklardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca çiftlik turizmi faaliyetlerine de katılabiliyorlar. Bir de ormanlık alanların getirdiği faydaları görünce toplumsal bir çevreyi yeşillendirme hareketi de başlayabilir. Örneğin halk şimdi ormanlık alanda ağaç yetiştirme konusunda tecrübe ediniyor, burada yetiştirdikleri fidanları satmak onlar için bir başka gelir kaynağı olabiliyor.”

Verilere göre, Saihanban Ormanlık Alanı, civardaki bölgelere 600 milyon yuanlık yıllık kazanç getiriyor

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor