Wang Yi: Güvenlik Kore Yarımadası sorununun çekirdeği

2017-08-03 17:00:47 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, güvenlik sorununun Kore Yarımadası sorununun çekirdeği olduğunu belirtti.


Wang Yi, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını gerçekleştirmek için bütün tarafların haklı güvenlik kaygılarını çözebilen nihai çözümün diyalog yoluyla bir an önce bulunmasını beklediklerini söyledi.


Wang Yi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Kore Yarımadası ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorunundaki tutumunun istikrarlı şekilde devam edeceğini vurgulayan Wang, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı olarak bir kez daha yaptığı balistik füze denemesine karşı çıktıklarının altını çizdi. Wang, ilgili taraflara gerginliği tırmandıran girişimlerde bulunmama çağrısında bulundu.


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Kore Yarımadası ve Çin-ABD ilişkilerine ilişkin açıklamasına da değinen Wang Yi, Tillerson'un yaptığı konuşmada ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik ilkelerini yinelediğine işaret etti. Wang, ABD'nin bu ilkeleri Kuzey Kore politikasında uygulamasını umduklarına dikkat çekti.


Wang Yi, tarafların haklı güvenlik kaygılarının giderilmesinin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını gerçekleştiren kilit nokta olduğunun altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor