BRICS ülkeleri yatırımları kolaylaştırmada anlaştı

2017-08-02 17:11:05 CRI

BRICS ülkeleri yatırımları kolaylaştırmada anlaştı

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, bugün yaptığı açıklamada, BRICS ülkelerinin hizmet ticareti işbirliği, yatırımların kolaylaştırılması ve ekonomik ve teknolojik işbirliği ile ilgili 8 protokol üzerinde anlaşma sağladıklarını bildirdi.

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) 7. Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı dün Shanghai'da düzenlendi. Son toplantı “ikinci altın dönemi”ne girmesi beklenen BRICS işbirliği kapsamında düzenlenen ilk ekonomi ve ticaret bakanları toplantısı niteliğinde.

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, BRICS toplantısının verimli geçtiğini ifade ederek, toplantının ardından yayımlanan bildiride ticaretin geliştirilmesi, yatırımların kolaylaştırılması gibi konularda önemli fikir birliğine vardıklarını belirtti.

Zhong Shan, toplantıda onaylanan “BRICS Ülkeleri Yatırımları Kolaylaştırmaya Dair İşbirliği Programı”nın küresel yatırımları kolaylaştırmaya yönelik ilk belge olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde elektronik ticaret, dünya çapında en hareketli ticari faaliyetlerden biri. Söz konusu bakanlar toplantısında “BRICS Ülkeleri E-Ticaret İşbirliği Protokolü” de onaylandı. Çinli Bakan Zhong Shan, protokolün e-ticaret hacminin büyümesini hızlandırmaya, sektörün yenilenmesine ve gelişmekte olan ülkeler ile KOBİ'lerin küresel değer zincirine katılmasına yardımcı olacağını belirtti.

Bunun yanı sıra toplantıda “e-gümrük test platformu”nun kurulması, “BRICS Hizmet Ticareti Yol Haritası”, “BRICS Fikri Mülkiyet İşbirliği Yönergesi”, “BRICS Ekonomi ve Teknoloji İşbirliği Çerçeve Anlaşması” da onaylandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor