“Filistin-İsrail sorununda Xi Jinping'in önerisi hayata geçirilmeli”

2017-08-01 19:35:05 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, uluslararası topluma Filistin-İsrail sorununda kalıcı barış için Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dört maddelik önerisini hayata geçirme çağrısı yaptı.


Liu Jieyi, Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanlığı süresince düzenlenen son basın toplantısında bazı açıklamalarda bulundu.


Liu, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşmesinde dört maddelik bir öneri ortaya koyduğunu ifade etti.


Çinli temsilci, siyasi çözüm sürecinin “iki devletli plan” temelinde kararlılıkla ilerletilerek, bu süreçte kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik anlayışında ısrar edilmesinin öneminin altını çizdi. Liu, uluslararsı toplumun çabalarındaki eşgüdümün güçlendirilmesi ve kalkınmayla barışın hızlandırılması gerektiğini vurguladı.


Liu Jieyi, Xi'nin söz konusu önerilerinin, Çin'in uluslararası durumdan hareket ederek, hem Filistin sorununu çözmek için harcadığı çabaları, hem de Çin'in önümüzdeki dönemde izleyeceği genel ilkeyi yansıttığını kaydetti.


Liu Jieyi, Filistin ile İsrail arasındaki sorunun bir an önce kapsamlı, adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesinin yanı sıra, Ortadoğu'da bir an önce barışın gerçekleştirilmesi için ilgili taraflarla çaba harcamaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor