Çin'den Kore Yarımadası'nda diyalog çağrısı

2017-08-01 19:09:09 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, dün Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) nükleer füze denemeleri ile ilgili bir açıklama yaptı.


Liu Jieyi, Çin'in Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun genel isteklerine aykırı olarak gerçekleştirdiği nükleer füze testlerine karşı çıktığını belirtti ve Kuzey Kore ile ilgili taraflara Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uyarak, gerginliği tırmandıran eylemleri durdurma çağrısında bulundu.


Liu dünkü basın toplantısında, Güvenlik Konseyi'nin Temmuz ayı çalışmalarını özetledi. Toplantıda Kore Yarımadası sorununa da değinen Liu, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını her zaman kapsamlı bir şekilde uygulayan Çin'in, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve yarımadada barış ile istikrarı korumayı amaçlayan bir çözüm bulunması için çalıştığını söyledi.


Liu, Güvenlik Konseyi'nin ilgili taraflara diyaloğu yeniden başlatma çağrısı yapmasına ve Çin'in “yol haritası” ile paket planlar ileri sürmesine rağmen, bazı ülkelerin ortaya koydukları ön şartlardan dolayı diyaloğun yeniden başlatılamadığını kaydetti.


Liu, Güvenlik Konseyi'nin Kore Yarımadası'ndaki gerginliğin azaltılmasıyla ilgili kararının da yerine getirilmediğini dile getirdi. İlgili ülkelerin, Kore Yarımadası'nda stratejik silah sistemi konuşlandırma çalışmalarını hızlandırdığına, özellikle “THAAD” sisteminin gerginliği daha da tırmandırdığına işaret etti.


Liu son olarak, Çin'in, ilgili tarafları Güvenlik Konseyi'nin kararlarını kapsamlı bir şekilde uygulayarak, sorunu bir an önce diyalog yoluyla çözmek için çaba harcama çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor