BRICS ekonomi ve ticaret bakanları Shanghai'de bir araya geldi

2017-08-01 18:55:17 CRI

2017 BRICS Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı bugün Shanghai'de başladı.


Toplantı başkanlığını yürüten Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, toplantının yatırım kolaylığı, ticaret gelişiminin hızlandırılması, ekonomik ve teknolojik işbirliğiyle kapasite inşasının güçlendirilmesi ve çok taraflı ticaret sistemine destek verilmesi gibi konulara odaklanacağını belirtti.


Zhong Shan, geçen birkaç yıl içinde yavaş yavaş toparlamaya başlayan dünya ekonomisinin, ancak yine birçok belirsizlikle karşı karşıya kaldığını anımsattı.


Zhong, BRICS ülkelerinin, sınamalara karşı ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendirmeye devam etmesinin önemine vurgu yaptı. BRICS'in, işbirliği mekanizmasını iyileştirmeye, işbirliği alanlarını genişletemeye, işbirliği önlemlerini yenilemeye ve kalkınmaya yönelik yeni itici güç keşfetmeye yönelik çalışması gerektiğini belirtti.


Zhong ayrıca, çok taraflı ticaret sistemine destek verilmesi, her türlü korumacılığa karşı çıkılması, dışa açık dünya ekonomisinin geliştirilmesi, yeni yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin ortak hak ve çıkarlarının korunması gerektiğinin de altını çizdi.


Aralarındaki işbirliğinin başladığı 2006 yılından bu yana BRICS, yeni yükselen piyasa ve gelişmekte olan ülkeler arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin bir modeli haline gelerek, dünya ekonomisinin büyümesini hızlandıran ve küresel yönetişimi iyileştiren önemli bir güç oldu.


Şu anda BRICS ülkelerinin ekonomik büyüklüğü dünyanın dörtte birine yaklaşırken, dünya ekonomisinin büyümesine olan katkı oranı da yüzde 50'ye ulaşmış durumda.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor