Çin'den İngiltere'nin Güney Çin Denizi'yle ilgili sözlerine tepki

2017-07-28 20:04:01 CRI

Çin'den İngiltere'nin Güney Çin Denizi'yle ilgili sözlerine tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, İngiltere Dışişleri ve Savunma Bakanları'nın kısa süre önce Güney Çin Denizi'yle ilgili sarf ettiği sözlerine değindi. Lu Kang, bu durumun bölge dışındaki az sayıdaki ülkenin Güney Çin Denizi'nde sorun çıkarma girişimi olduğunu kaydetti.

Alınan bilgilere göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, dün yaptığı konuşmada, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra Asya'da uçak gemisi konuşlandırma gibi girişimlerde bulunarak bu bölgede daha önemli rol oynayacağı iddiasında bulundu.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, aynı gün yaptığı konuşmada, İngiltere'nin önümüzdeki yıl anlaşmazlık yaşanan Güney Çin Denizi bölgesine uçak gemisi göndermeyi planladığını belirtti.

Sözcü Lu, “Güney Çin Denizi gerginliğini kışkırtan ülkelerin hiçbirinin bölge içinde yer aldığına işaret etti. Bölge ülkeleri barış, istikrar ve refah için çaba harcarken, bölge dışındaki az sayıdaki ülkeyse huzura kavuşan Güney Çin Denizi'nde sorun çıkarmaya çalışmaktadır. Dünyanın diğer bölgelerindeki işlere karışarak kaos ve insani felaketler yaratan bu az sayıdaki ülke ne gibi bahaneler üretirse üretsin, Güney Çin Denizi bölgesindeki halklar bu kışkırtmalara karşı her daim uyanık kalacaktır.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor