Çin: Gelişmemiz, barış ve işbirliğini amaçlamakta

2017-07-27 19:39:34 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün yaptığı konuşmada, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Michael Pompeo'nun “Çin, en büyük tehdittir” söylentisine cevap verdi.

Lu Kang, Çin'in gelişmesinin barışçı ve işbirliğine dayalı gelişme olduğunu ve başka ülkelere tehdit oluşturmadığını kaydetti. Sözcü Lu, Çin'in başka ülkelerin çıkarlarına zarar vermeyeceği gibi, aynı zamanda diğer ülkelerin Çin'i tehdit edip Çin'in çıkarına zarar vermelerine de müsaade etmeyeceklerini belirtti.

İngiltere'de yayın yapan BBC'de yer alan habere göre, CIA Direktörü Michael Pompeo, basın kuruluşlarına verdiği röportajda, Çin, Rusya ve İran'ın gelecekte ABD'ye ciddi meydan okumalar yaratacağını, ancak Çin'in en büyük tehdit olacağını iddia etti.

Pompeo, ayrıca Çin'in büyük sayıdaki ABD bilimsel işletmelerini satın aldığı, internet yoluyla ABD'nin ticari ve askeri sırları ve teknolojilerini ele geçirdiği gibi iddialarda bulundu.

Gazetecilerin ilgili sorularını yanıtlayan sözcü Lu, “Pompeo'nun söylediğine göre, dünyada en büyük ekonomik ve askeri güce sahip olan bir ülke aynı zaman da uluslararası topluma en büyük tehdit oluşturan ülke anlamına gelir mi?Çin her zaman bağımsız, barışçıl bir dış politika izlemekte. Çin'in gelişmesi, barışçı ve işbirliğine dayalı gelişmedir. Çin, başka ülkelere tehdit oluşturmadı, aynı zaman başka ülkelerin çıkarlarına zarar vermedi. Aynı zamanda diğer ülkelerin Çin'i tehdit edip Çin'in çıkarına zarar vermelerine de müsaade etmeyecek.” diye konuştu.

Lu Kang, Çin ve ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 40 yıldaki deneyimlerin, iki ülkenin geniş ortak çıkarları bulunduğunu, işbirliğinin iki ülkenin tek doğru seçeneği olduğunu gösterdiğini de dile getirdi.

Pompeo'nun söz ettiği somut sorunlara da değinen Lu Kang, “Çinli işletmelerin ABD işletmelerini satın alması tamamen piyasa kuraları uyarınca gerçekleştirilen normal ticari faaliyetler. İnanıyoruz ki, ABD işletmeleri, çıkarlarına uymayan işler yapmazlar. Ayrıca, Çin, her biçimdeki internet hırsızlığına karşı çıkarak, herhangi biçimdeki siber saldırıya ciddi darbe indirmektedir. Çin, karşılıklı saygı ve güven ilkesi temelinde, ABD'nin içinde bulunduğu uluslararası toplumla birlikte, barış, güvenlik, dışa açılma ve işbirliğine dayalı bir siber ortamı yaratmaya hazırdır.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor