13. Çin-Rusya Stratejik Güvenlik İstişaresi Beijing'de yapıldı

2017-07-27 09:30:55 CRI

13. Çin-Rusya Stratejik Güvenlik İstişaresi Beijing'de yapıldı. İstişareye Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi ve Rusya Fedaral Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev başkanlık yaptı.


Yang Jiechi yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in stratejik önderliğinde üst düzeyde gelişen ikili ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğuna dikkat çekti.


Yang, Xi Jinping'in kısa süre önce Rusya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretin zengin meyve verdiğini hatırlattı.


Tarafların iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı hayata geçirerek, karşılıklı stratejik güven ve işbirliğini güçlendirmesinin önemine vurgu yapan Yang, iki ülkenin güvenlik alanındaki işbirliğini ilerletmesi, birbirinin çekirdek hak ve çıkarlarıyla ilgili sorunlarda karşılıklı desteği genişletmesi, ikili ve çok taraflı çerçeve içindeki eşgüdümü sıkılaştırması gerektiğini belirtti.


Yang ayrıca, Çin-Rusya kapsamlı staretjik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin içeriklerinin zenginleştirilmesi, ortak staretjik güvenlik çıkarlarının korunması, her iki ülkenin kalkınmasına daha güvenli ve istikrarlı dış ortamının yaratılması gerektiğine de vurgu yaptı.


 Nikolai Patrushev  ise, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin ülkesinin diplomasisinin önceliği olduğuna işaret etti.


 İki ülkenin karşılıklı desteklerine devam ederek, işbirliğini yoğunlaştırıp birbirinin siyasi ve stratejik istikararını koruması gerektiğini belirten  Nikolai Patrushev, Çin'le stratejik işbirliğini derinleştirmeye ve uluslararası sorunlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.


İstişarede, uluslararası konular ve çok taraflı çerçevede işbirliğiyle bir dizi uluslararası ile bölgesel sıcak sorun üzerinde derinlemesine görüş alışverişinde bulunuldu ve geniş mutabakata varıldı.


Taraflar ayrıca, kısa bir süre sonra düzenlenecek 7. BRICS Güvenlik İşleri Üst Düzey Temsilcileri Toplantısı'nda olumlu sonuç alınması için çalışılması konusunda da fikir birliğine vardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor