Çin'den Kore Yarımadası'ndaki durumun hafifletilmesi çağrısı

2017-07-26 19:31:37 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, günümüzde Kore Yarımadası'ndaki durumun son derece hassas olduğunu hatırlatarak, Çin'in gerginliği ve anlaşmazlığı şiddetlendirecek herhangi bir söz ve davranışa kararlıkla karşı çıktığını kaydetti.

Lu Kang, ilgili tarafların barış ve istikrara önem verip temkinli davranarak, yarımadadaki durumun iyileştirilmesi için yapıcı rol oynamaları arzusunu dile getirdi.

ABD basınında yer alan haberde, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) kısa süre içinde füze denemesi yapacağı bildiriliyor.

Bugünkü basın toplantısında gazetecilerin ilgili sorularını yanıtlayan Lu Kang, Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını, aynı zamanda Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarın korunmasını hep desteklediğini yineledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin KDHC'nin balistik füze teknolojisi kullanarak fırlatılış yapmasıyla ilgili kuralları ortaya koyduğunu hatırlatan sözcü Lu, Çin'in Güvenlik Konseyi'nin kararına aykırı olan herhangi bir davranışa karşı çıktığını belirtti.

Lu Kang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunda dayanışma içinde tek ses çıkarmasının son derece önemli olduğu görüşünü ifade etti. Lu Kang, Güvenlik Konseyinin ortaya koyacağı her girişimin yarımadanın nükleerden arındırılması, barış ve istikrar hedeflerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olması gerektiğini savundu.

Sözcü Lu, Çin'in yarımadadaki sorunun bir an önce yeniden barış ve diyalog yörüngesine dönmesi için taraflarla ortak çaba göstermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor