Çin: Dalay Lama'nın başka ülke liderleriyle görüşmesine karşıyız

2017-07-26 18:56:58

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Botsvana'nın Çin'in temel çıkarına saygı göstermesi ve 14. Dalay Lama'nın bu ülkeye ziyaret yapmasıyla ilgili doğru kararı alması talebinde bulunduklarını kaydetti.

Alınan bilgiye göre, 14. Dalay Lama'nın gelecek ay Afrika'nın Botsvana ülkesini ziyaret etmesi planlanıyor. Sözcü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Lu Kang, Tibet konusunun Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğünü ilgilendirdiğini belirterek, ilgili ülkenin Çin'in temel çıkarına saygı göstererek söz konusu konuda doğru karar alması çağrısında bulunduklarını ifade etti. Başka ülkelerin içişlerine müdahale etmediklerini dile getiren Lu Kang, ancak bazı ülkelerin Çin'in temel çıkarına zarar veren işleri yapmasına tahammül göstermeyeceklerini belirtti.

Daha önce Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 14. Dalay Lama'nın dini bahaneyle Çin'e karşı bölücülük faaliyetleri düzenlediğine işaret edilmişti. Dalay Lama'nın Tibet'i Çin'den ayırmaya çalıştığı ve bu sebeple siyasi sürgüne kaçtığı kaydedilmişti. Dalay Lama'nın herhangi bir kimlikle diğer ülkelerde Çin'e karşı bölücülük faaliyetlerinde bulunmasına ve herhangi bir ülke yetkilisinin Dalay Lama ile herhangi bir biçimle temas kurmasına da karşı çıkıldığı ifade edilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor