Çin, Filipinler'le ilişkileri kapsamlı şekilde iyileştirmeye hazır

2017-07-25 20:19:35

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte liderliğindeki Filipinler hükümetinin bağımsız bir dış politika izlemesini Çin'in takdirle değerlendirdiğini söyledi.

Lu Kang, Çin'in Filipinler'le ortak çaba harcayarak, dostluk işbirliğini derinleştirip ikili ilişkilerin çeşitli yönlerde kapsamlı gelişmesini hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Filipinler Cumhurbaşkanı Duterte, dün yaptığı açıklamada bağımsız bir dış politika izleyeceklerini ve egemenlik halkları, karşılıklı saygı ve içişlerine karışmama ilkeleri temelinde tüm ülkelerle dostluk ilişkileri geliştireceklerini ifade etti.

Duterte, Filipinler'in ikili diyalog ve diğer mekanizmalarla Çin'le son derece iyi ilişkiler kurarak, iki ülke arasındaki gerginliği hafifletip Güney Çin Denizi sorunuyla ilgili müzakere şartlarını iyileştirdiğini dile getirdi.

Bu açıklamayı değerlendiren Çin dışişleri sözcüsü Lu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Filipinler ziyareti gerçekleştirmekte olduğunu hatırlatarak, bunun iki ülke arasındaki ilişkileri daha da yoğunlaştıracağına olan inancını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor