Çin: Suriye'de siyasi çözüm süreci hızlandırılmalı

2017-07-25 09:50:04 CRI

Çin'in Suriye Sorunu Özel Elçisi Xie Xiaoyan dün Ankara ziyaretinde, Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesine sağlam temel sağlanması gerektiğini belirtti.


Türkiye'yi ziyaret eden Xie Xiaoyan dün Ankara'da düzenlenen basın toplantısında, son zamanlarda bölge dışındaki bazı ülkelerin Suriye sorunundaki tutumunda değişikliklerin görüldüğüne işaret ederek, bu ülkelerin ifade ve eylemlerinin Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesine ve çeşitli tarafların görüşme masasına oturmasının teşvik edilmesine yardımcı olacağını umduğunu söyledi.


Şu an Suriye durumunda önemli ve aşamalı değişikliklerin yaşandığını ifade eden Xie, ilgili tarafların olumlu ilerlemelerden faydalanarak, görüşmelerde daha fazla fikir birliğine varıp, Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesi için sağlam temel oluşturması gerektiğini belirtti.


“Çatışmasızlık bölgeleri”ne de değinen Xie Xiaoyan, Çin'in bu konudaki çabaları olumlu karşıladığını ifade etti. Xie, çatışmasızlık bölgelerinin sadece geçici ve aşamalı tedbir olduğunu, asıl amacının ateşkesi sürdürerek, siyasi çözüm sürecini hızlandırmayı hedeflediğini kaydetti.


Xie, Çin ve Türkiye'nin Suriye sorunu hakkında birçok benzer fikre sahip olduğunu ve iki tarafın sıkı temaslarda bulunarak, Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesini hızlandırmak için beraber çaba harcamaya hazır olduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor