Çinli temsilciden Suriye'de siyasi çözüm çağrısı

2017-07-23 16:44:44

Çinli temsilciden Suriye'de siyasi çözüm çağrısı

Çin'in Suriye Özel Elçisi Xie Xiaoyan, tüm tarafları Suriye krizine siyasi çözüm getirme, ülkede bölünmeyi önleme çağrısı yaptı.

Arabuluculuk çabaları kapsamında yakın tarihte Suriyeli ve İranlı yetkililerle bir araya gelen Xie, adı geçen iki ülkenin de çözüm sürecinde Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasına vurgu yaptığını söyledi.

Xie, Çin'in bu noktada iki ülkeyle hemfikir olduğuna dikkat çekti.

Çin'in Suriye krizinin siyasi yollardan çözülmesi yönündeki duruşunu hiç değiştirmediğinin altını çizen Xie, diğer yandan siyasi müzakereler, ateşkes, insani kriz ve terörle mücadele gibi konuların da süreçte dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Gerilimi düşürmek amacıyla güvenli bölgelerin kurulmasının Astana'daki 5. tur görüşmelerden çıkan önemli bir netice olduğuna işaret eden Çinli temsilci, bunun uluslararası toplumun tansiyonu düşürme ve siyasi çözüm için yeni düşünceler geliştirme yönünde harekete geçmeye başladığını da gösterdiğini söyledi.

Xie, ayrıca Çin'in şu ana dek Suriye halkına farklı kanallardan 680 milyon yuan (yaklaşık 100,5 milyon dolar) değerinde insani yardım sağladığını hatırlattı.

Çin'in Suriye Özel Elçisi Xie, Suriye meselesindeki siyasi süreçte tüm tarafların self-determinasyon ilkesine saygı göstermesi, yani Suriye halkının kendi kaderini tayin etmesine izin vermesi gerektiğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor