Fikret Orman: Zordan başlamamız gerekiyordu, Çin'i seçtik

2017-07-21 14:28:45 CRI

Sıdal Utkucu/Zhuhai

Fikret Orman: Zordan başlamamız gerekiyordu, Çin'i seçtik

Türkiye'nin ‘3 büyüklerinden' ve Süper Lig'in bu seneki şampiyonu Beşiktaş, Çin piyasasına giriyor.

Dünya çapında 100 milyon taraftar hedefleyen takım, global marka olma yolunda ilk adımı Çin'de attı ve böylece Çin'e gelen ilk Türk futbol takımı oldu.

Beşiktaş'ın Çin'de uzun vadeli planları bulunuyor. Kulüp Başkanı Fikret Orman Çin'de verdiği demeçlerde, Shanghai'da kurmayı planladıkları ofisten, ileride bu ülkede açılabilecek futbol okullarına kadar birçok konuda açıklama yaptı.

Çin'e gelen ilk Türk futbol takımı

Alman Schalke 04 takımıyla 19 Temmuz'da bir hazırlık maçı yapan Beşiktaş'ın Çin piyasasına dair uzun vadeli planları bulunuyor. Kulübün 7 Temmuz'da İstanbul'da düzenlediği şampiyonluk balosuna Çin'in Türkiye Büyükelçisi Yu Hongyan da katıldı. Büyükelçi'nin baloda bulunması Beşiktaş'ın bu ülke ile uzun vadeleri planları olduğunun ve kulüp ile Çin arasındaki dostluğun bir göstergesi.

Kulüp Başkanı Fikret Orman maç günü Çin'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, bu proje için yaklaşık 1 senedir çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi ve en az 5 sene daha planlanmış bir şekilde böyle bölgelere geleceklerini ifade etti.

Avrupa liglerinin maç saatlerini Uzak Doğu ve Amerika'daki izlenilebilirliğe göre ayarlayarak kulüp değerlerini arttırdığını ifade eden Orman, Türkiye liginin diğer televizyon kanallarında gösterilmemesinin bu konuda bir engel teşkil ettiğinin altını çizdi. Orman, siyah-beyazlı ekibin Çin'deki projeleri hakkında da 5 senelik bir taahhüt öne sürdü.


“Süper Kupa neden Çin'de yapılmasın”

İspanya'nın en büyük takımları arasında yapılan El Clasico'nun Miami'de oynandığına ve Türkiye'nin Süper Kupası'nın da Çin'de oynanabileceğine değinen Orman, bu konu hakkında şunları söyledi:

“2018 Türkiye-Çin yılı. Süper Kupa'yı bu sene Samsun'da oynuyoruz, bir dahakini keşke -inşallah biz şampiyon olarak bitireceğiz- Çin'de, Shanghai'da oynasak. Neden olmasın? El Clasico Miami'de oynanıyorsa (Süper Kupa) neden burada oynanmasın? Bu benim işim değil. Benim misyonlandığım bir mesele değil, bu (Türkiye) Futbol Federasyonu'nun konusu. Bunlar artık yapılması gerekli olan, hatta bugüne kadar atılması gerekli olan adımlardı.”

Beşiktaş'ın gündemi: Shanghai'da bir ofis

Orman aynı gün CRI muhabirine yaptığı açıklamalarda ise, siyah-beyazlı kulübün

Çin'le ilgili uzun vadeli planlarından bahsetti.

Fikret Orman, bu çerçevede Beşiktaş'ın Shanghai'da bir ofis açmasının gündemde olduğunu vurguladı. Global marka yönetimi açısından Malezya, Endonezya, Çin, Kazakistan ve Orta Doğu'ya yönelik daha fazla bir çalışma içerisinde olacaklarını belirtti.

Orman, Çin'le futbol alanında ilişkileri geliştirmek ile ilgili olarak, “Burada futbol, Cumhurbaşkanı'ndan dolayı çok sevilen bir spor haline gelmeye başladı. Biz de burada kendi taraftarımızı yaratmak istiyoruz. Onun için de daha fazla buralarda gelip maçlar yapmaya, daha fazla taraftar elde etmeye çalışacağız. Asıl amacımız bu açıkçası.” ifadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor