Çin: ABD'le ekonomik işbirliğinde netice alınmalı

2017-07-20 19:32:39 CRI

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao, Çin-ABD ekonomik işbirliğine ilişkin bir yıllık planının bir an önce hayata geçirilerek netice alınacağını söyledi.

Washington'da dün düzenlenen Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun ilk turunda ikili ekonomik işbirliğine dair bir yıllık plan ele alındı. Diyalogda, makro ekonomi politikaları, ticaret, yatırım ve küresel ekonomi ile küresel ekonomik yönetişim olmak üzere dört alanda işbirliği noktaları da saptandı.

Zhu, diyalogun bitiminden sonra düzenlenen basın toplantısında, iki tarafın, Çin ile ABD arasındaki ticari dengesizlik sorununu çözebilecek yöntemin, ABD'nin Çin'den ithalatını azaltmak yerine, Çin'e ihracatını artırmak olduğu üzerinde fikir birliği sağladığını belirtti.

Çin-ABD ikili yatırım anlaşması müzakerelerine de değinen Bakan Yardımcısı Zhu, Trump yönetiminin, tüm çok taraflı ve ikili anlaşmaların tekrar gözden geçirilmesi isteğini anlayışla karşıladıklarını, ancak iki ülke iş çevrelerinde, bilhassa da ABD tarafında, ikili yatırım anlaşmasının bir an önce imzalanmasını isteyen seslerin daha yüksek olduğunu ifade etti.

Zhu Guangyao, iki tarafın ortak çıkarları doğrultusunda ikili ilişkilerin giderek daha da sıkılaşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor