“Çin, Ortadoğu'da istikrar için yapıcı rol oynayacak”

2017-07-20 19:31:38 CRI

Çin'in, Ortadoğu'daki ülkelerle koordinasyon ve işbirliğini güçlendirerek, uluslararası toplumla birlikte bölgedeki durumun doğru yönde ilerlemesini sağlamak için çalışacağı açıklandı.

Çin'e yakın tarihte bölgeden art arda üst düzey ziyaretler yapıldı. Temaslar için Beijing'e gelen isimler arasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Tunus Dışişleri Bakanı Khemaies Jhinaoui, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı Sultan Ahmet el Cabir ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani de var.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugünkü basın toplantısında, söz konusu ziyaretleri ve Çin'in Ortadoğu'daki duruma bakışını değerlendirdi.

Sözcü, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden biri olan Çin'in, bölgedeki barış, istikrar ve kalkınma durumunu yakından izlediğini kaydetti.

Sözcü, Çin'in Ortadoğu sorununun çözüm sürecinde kendi çıkarlarından değil, bölge ülkelerinin ve halklarının mutluluk ile yararından hareket ettiğine dikkat çekti.

Adı geçen liderlerin ağırlanma maksadının, böyle özel bir dönemde bölge ülkeleriyle koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmek olduğuna işaret eden sözcü, böylelikle barış görüşmeleri gerçekleştirilmesinin ve uluslararası toplumla birlikte bölgedeki durumun doğru yönde ilerletilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

Sözcü, Çin'in önümüzdeki dönemde de bölgedeki tarafların taleplerini karşılayarak, gerginliklerin azaltılması, barış ve istikrar sağlanması için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor