Çin'den Körfez'de diyalog ve esneklik çağrısı

2017-07-20 10:46:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı Sultan El Jaber'le görüştü. Wang Yi, görüşmede Çin'in Körfez krizindeki tutumunu açıkladı.

Wang Yi, körfez bölgesinde istikrarın korunması, Körfez İşbirliği Örgütü'nün dayanışma içinde olması, körfez ülkelerinin fikir birliğiyle terörizmle mücadele etmesinin, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumun ortak çıkarına olduğunu ifade etti.

Wang Yi, körfez ülkelerinin iyi dostu olan Çin'in, krizin uygun şekilde çözülmesi arzusu ve inancında olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin'in 3önerisini açıkladı:

Birincisi, siyasi ve diplomatik yollarla çözüm bulunmaya destek verilmesi, tarafların uluslararası kurallar uyarınca kendi sorumluluklarını üstlenmesi.

İkincisi, Körfez İşbirliği Örgütü çerçevesinde var olan fikir ayrılıklarının kaldırılması, karşılıklı saygı ve ülkelerin içişlerine karışmama ilkesinin yerine getirilmesi, bölge dışındaki ülkelerin uzlaşma için yapıcı rol oynaması.

Üçüncüsü, tarafların bir an önce diyalog masasına oturup esneklik göstermesi, öncelikle her türlü terörizmle mücadele yönünde fikir birliğine varılması.

Wang Yi, Çin'in gerekli olduğu zamanda körfezdeki durumun hafifletilmesi, körfezde barış ve istikrarın korunması için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini de dile getirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı Sultan El Jaber, ihtilafların siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülmesini kararlılıkla izleyen BAE'nin Katar ve diğer ülkelerin içişlerine karışma niyetinde olmadığını ve gerginliğin daha da tırmanmasını arzu etmediğini kaydetti.

Konuk bakan, Çin'in körfez işlerinde gösterdiği objektif ve adil tutumu takdirle değerlendiren BAE'nin Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin ortaya koyduğu 3 öneriye katılarak Çin'le temas ve koordinasyonu korumaya devam edeceğini belirtti.

İkili ilişkiler üzerinde fikir alışverişinde bulunan taraflar, Kuşak ve Yol inşası kapsamında enerji, sanayi merkezleri, liman gibi alanlarda somut işbirliğini güçlendirmeyi kararlaştırdı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor