Li Keqiang Filistin lideri Abbas'la görüştü

2017-07-20 10:44:45 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas'la görüştü.

Li Keqiang, Filistin'in güvenilebilir dostu olan Çin'in Ortadoğu barış sürecine aktif şekilde destek vererek, Filistin halkının meşru haklarına kavuşmasına kararlılıkla güç kattığını hatırlattı.

Barış içinde ve güvenli bir Ortadoğu'nun dünya barışı ve istikrarı için son derece önemli olduğunu vurgulayan Başbakanı Li, Çin'in kendi etkisini kullanarak uluslararası toplumun arabuluculuk çabalarına aktif şekilde katıldığını ifade etti.

Çin'in karşılıklı yarar ve çifte kazanç gerçekleştirilmesi için Filistin'le somut işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğuna işaret eden Li, iki tarafın mevcut başlıca alanlarda işbirliğini ilerleterek, ikili işbirliği ve çok taraflı diyalog ve müzakereyle işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini savundu.

Li ayrıca ekonomi, ticaret, altyapı tesisleri, insan kaynakları ve yetenek inşası gibi alanlarda işbirliği pekiştirilerek, Filistin'in ekonomik gelişmesi ve halkın yaşamının iyileştirilmesine hız kazandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin'in Filistin sorunundaki tutumunu takdirle değerlendiren Abbas, Çin'e uzun zamandan beri Filistin'e verdiği önemli destekler için teşekkür ederek, Çin'le üst düzey teması sürdürmek istediklerini söyledi.

Abbas, sanayi merkezleri, temiz enerji, personel eğitimi gibi alanlarda işbirliğini güçlendirerek, Filistin-Çin dostluk işbirliğinin sağlıklı gelişmesini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor