“Çin ve ABD, ticari ilişkilerin sağlıklı gelişmesini sağlıyor”

2017-07-19 18:49:50 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve ABD'nin, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlü, dengeli ve sağlıklı gelişmesini sağlamaya çalıştığını kaydetti.

Sözcü Lu Kang, bugün yaptığı açıklamada, Washington'da düzenlenecek Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nu değerlendirdi.

Sözcü, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen yaklaşık 40 yılda, iki taraf arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin sonuçlarının hem iki halka hem de tüm dünyaya yarar getirdiğini dile getirdi.

Çinli sözcü, diyalogun, taraflar arasındaki anlaşmazlıklara nasıl etki edeceği sorusunu ise “Çin-ABD ekonomik ilişkilerinde yeni ilerlemeler kaydedildiğini görmekten, daha da önemlisi, karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin sürdürülebilir, sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini görmekten memnun oluruz.” şeklinde yanıtladı.

Sözcü, iki tarafın, anlaşmazlıklar ile sorunları eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde diyalog ve istişare yoluyla çözebileceğini vurguladı.

Lu Kang, diyalogda, makro ekonomik politikalar ile ticaret ve yatırım işbirliğinin yanı sıra, küresel ekonomik yönetişim konusunun derinliğine ele alınacağını ifade etti.

Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun ilk turu bugün Washington'da düzenlenecek.

Diyaloga Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ile  ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross eşbaşkanlık edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor