Dujiangyan Uluslararası Kültür ve Turizm Festivali başladı

2017-07-19 11:33:11 CRI

Dujiangyan Uluslararası Kültür ve Turizm Festivali 17 Temmuz günü Sichuan eyaletinin Dujiangyan kentinde düzenlenen törenle başladı. Festival sırasında bölgeye gidecek turistlere kültür ve turizm ziyafeti sunulacak.

Dujiangyan kentinin batı tarafında yer alan Dujiangyan sulama projesi, M.Ö. 256 yılında Shu (bugünün Sichuan eyaleti) Valisi Li Bing ve oğlu tarafından tasarlanıp inşa edilen bir proje.

Dujiangyan kültür ve turizm festivali organizasyon komitesinin bildirisine göre, 17-23 Temmuz günlerinde isminde Li ve Bing dahil iki kelime bulunan her vatandaş, Dujiangyan turistik bölgesini ücretsiz gezebilecek. Ücretsiz gezi için nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportla Dujiangyan turistik bölgesinin resmi sitesine başvuru yapılmalı.

17 Temmuz günü düzenlenen başlama töreninde eski tarzda ayin yapıldı, ayine yabancı konuklar da davet edildi. 50 yabancı konuk Dujiangyan sulama projesinin mimarı Li Bing ve oğlunu andı.

Aynı gün, Dujiangyan turistik bölgesi, Xuanhua Kapısı ve Guan ilçesinin eski merkezinde Shu Valisi Li Bing'in kentte inceleme yapması canlandırıldı. Dujiangyan'ın balık ağzı şeklindeki bölümünde su tanrısına tapma ve mutluluk dileme töreni düzenlendi. Ayrıca Li Bing ve oğlunun anısına inşa edilen Er Wang Tapınağı'nda 90'dan fazla Taoist rahip ayin töreni düzenleyerek Li Bing'e şükranlarını sundu.

Dujiangyan turistik bölgesinin güney köprüsü önündeki meydanda kurulu 66,87 metrekarelik Dujiangyan bölge haritası üzerine, Çin genelinden toplanan, 100 çocuğun çizdiği “Mutlu yurdum” resimleri döşendi. “Dünyanın birinci aşk köprüsü” olarak adlandırılan Anlan Köprüsü'nde “aşk postanesi” kuruldu. Aynı gün 100 çifte “aşk damgası” vurulmuş posta kartları hediye edildi.

Sichuan'ın bereket kaynağı olarak kabul edilen Dujiangyan, 2000 yılında Dünya Kültür Mirasları listesine alındı. Dünya doğal mirası olan panda yerleşim alanını barındıran Dujiang, ulusal düzeyde turistik mekân gibi unvanlara sahip.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor