Çin: Dalay Lama'nın Çin'i bölme girişimlerine karşıyız

2017-07-15 15:51:10 CRI

Çin'in, Dalay Lama'nın herhangi bir kimlikle veya bahaneyle ve herhangi bir ülkede Çin'i bölmeyi amaçlayan girişimlerde bulunmasına karşı çıktığı; ilgili ülkelerin de bu konuda doğru karar vermesini beklediği açıklandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün düzenlenen basın toplantısında bazı gazeteciler, Botsvana Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Dalay Lama'nın önümüzdeki ay bu ülkeyi ziyaret edeceğinin ve Botsvana Cumhurbaşkanı ile görüşeceğinin bildirildiğini hatırlattı. Gazeteciler, bu durumun Çin'in Botsvana'ya yaptığı yatırımları etkileyip etkilemeyeceğini sordu.


Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang konuyla ilgili olarak, 14. Dalay Lama'nın uzun zamandır dinî bahanelerle Çin'i bölmeyi hedefleyen girişimlerde bulunduğuna ve Tibet'i Çin'den koparmaya çalışan bir siyasi sürgün olduğuna işaret etti.


Geng Shuang, Dalay Lama'nın herhangi bir kimlik veya bahaneyle ve herhangi bir ülkede Çin'i bölmeyi amaçlayan girişimlerde bulunmasına, ayrıca herhangi bir ülkenin hükümet yetkililerinin Dalay Lama'yla yaptığı her türlü temasa karşı çıktıklarını ifade etti.


Çin'in bu konudaki tutumunun net olduğunu vurgulayan Geng, ilgili ülkelerden Dalay Lama'nın gerçek amacını anlayıp, Çin'in çekirdek kaygılarına saygı göstermelerini ve bu konuda doğru kararlar almalarını beklediklerinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor