Büyükelçiler, New York'ta Kuşak ve Yol inisiyatifini değerlendirdi

2017-07-14 16:19:39 CRI

Kanada'nın BM'deki daimi misyonunca New York'ta dün düzenlenen sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin finansmanıyla ilgili toplantıda Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi ele alındı.

Toplantıya Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi de katıldı.

Çinli temsilci, konuşmasında 2013 yılında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ortaya koyulan Kuşak ve Yol inisiyatifinin geleceğe dönük bir proje olarak, barışçı işbirliği, dışa açıklık, hoşgörü, paylaşım ve çifte kazanç ilkeleri temelinde hayata geçirilebileceğini vurguladı.

Konuşmasında Beijing'de mayıs ayında düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirvesi'nde elde edilen sonuçları hatırlatan Liu, Çin'in ekonomik koridor, ticari ve endüstriyel işbirliği bölgeleri ile serbest ticaret bölgelerinin inşasını yoğunlaştıracağını belirtti.

Liu Jieyi, Beijing'in inovasyona dayalı kalkınmayı hızlandırarak yatırım ve ticarette kolaylığı artıracağını, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesi için etkin çaba harcayacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan diğer büyükelçiler de Kuşak ve Yol inisiyatifini değerlendirdi. Girişimin ana gündeminin altyapıyı güçlendirmek ve bağlanırlığı kapsamlı şekilde pekiştirmek olduğuna dikkat çeken katılımcılar, inisiyatifin Afrika ülkelerinin 2030 hedeflerini gerçekleştirmesine de yardımcı olacağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor