Xi Jinping, Kanada Genel Valisi'ni kabul etti

2017-07-13 20:08:09 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevi'nde Kanada Genel Valisi David Johnston'u kabul etti.


Xi Jinping, Çin ve Kanada'nın, Asya Pasifik bölgesinde iki ülke olarak ülkelerin kalkınmasında ve küresel sınamalarla mücadelede ortak çıkarlar ile geniş işbirliği alanlarına sahip olduğunu belirtti.


Son yıllarda ikili ilişkilerde iyi yönde gelişme eğiliminin korunduğunu hatırlatan Xi, bunun iki ülke halkına somut yarar getirmenin yanı sıra, Asya Pasifik bölgesi ile dünyanın barışı, istikrarı ve refahını da olumlu etkilediğini kaydetti.


Xi, Çin'in Kanada'yla üst düzey temasları koruyarak, hükümet birimleri, yasama organları ve siyasi partiler arasındaki iletişimi genişletmeye hazır olduğunu söyledi.


Xi, tarafların stratejik açıdan birbirlerinin çekirdek çıkarlarına ve önemli kaygılarına saygı göstererek, ikili stratejik ortaklık ilişkilerini durmadan ileriye doğru götürmesi gerektiğini ifade etti.


Tarafların, ekonomi, ticaret, yasaların uygulanması, bilim ve teknoloji ile kültür alanlarındaki değişim ve işbirliğini derinleştirmesi gerektiğinin altını çizen Xi, serbest ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmelerin ise bir an önce başlatılmasının önemine vurgu yaptı. Xi, ticaret seviyesinin yükseltilmesi ve enerji, modern tarım gibi alanlardaki somut işbirliğinin hızlandırılması gerektiğine işaret etti.


Xi ayrıca, Çin'in Kanada'yla eğitim, kültür, gençlik, turizm, kış sporu gibi alanlardaki değişim ve temasları genişletmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


David Johnston ise, Çin'in sürdürülebilir kalkınma, yoksulluğun azaltılması, çevre koruma, bilim ve teknoloji alanlarında kaydettiği büyük başarıları takdirle karşıladıklarını söyledi.


David Johnston, Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırmaya, ekonomi, ticaret, bilim, teknoloji ve spor alanlardaki değişim ile işbirliğini güçlendirmeye ve uluslararası ile bölgesel işlerdeki eşgüdümü sıkılaştırmaya hazır olduklarını kaydetti.


Görüşmenin ardından liderler, iki ülke arasında kültür ve spor alanlarda işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor