“Çin-Kuzey Kore ticareti GK kararlarına aykırı değil”

2017-07-13 18:50:56 CRI

Çin, ülkesi ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) arasındaki normal ekonomik ve ticari temasların korunmasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararlarına aykırı olmadığını belirtti.


Çin Genel Gümrük İdaresi tarafından bugün açıklanan verilere göre, bu yılın ilk yarısında Çin'in Kuzey Kore'ye yönelik dış ticaret hacmi 2 milyar 550 milyon ABD dolarını bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 arttı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugünkü basın toplantısında, bu konuya ilişkin sorulan bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi:


“Birbirinin komşusu olan Çin ve Kuzey Kore arasında normal bir ekonomik ve ticari temas bulunuyor. BMGK'nin 2321 sayılı kararında, Kuzey Kore'nin demir ve demir madeni ihracatının nükleer füze programına değil, halkın yaşamına sermaye sağlamasından dolayı yaptırım kapsamına dahil edilmediği belirtildi. Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını hızlandıran tutumu net ve kararlıdır. Çin, öteden beri BMGK'nin ilgili kararlarını kapsamlı, doğru ve ciddi bir şekilde yerine getiriyor. Taraflardan bir kavramı karıştırmamasını istiyoruz, Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'ye karşı uyguladığı yaptırım ekonomik yaptırım değil ve bu nedenle Çin ve Kuzey Kore arasında ekonomik ve ticari temasların korunması Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı düşmüyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor