“Çin'in yerel yönetimlerinin borç riski kontrol edilebilir”

2017-07-12 19:27:40 CRI

Çin Sayıştay Başkanı Hu Zejun kısa bir süre önce, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'ne 2016 yılı merkez bütçesinin uygulanmasıyla ilgili bir rapor sundu. Raporda, Çin'in yerel yönetimlerinin karşı karşıya bulunduğu borç riskinin genel bakımdan kontrol edilebilir durumda olduğu, merkezi hükümetin bütçesinin uygun şekilde yerine getirildiği ve Çin ekonomisinin istikrarlı gelişmesinin güvence altına alındığı bildirildi.


16 eyalet, 16 kent ve 14 ilçe düzeyindeki idari yönetimin borç riski üzerinde, Mart sonu itibariyle yapılan mali denetlemeye dayanılarak oluşturulan rapora göre, yerel yönetimlerin borç riskinin genellikle kontrol edilebilir durumda olduğu ve bazı yönetimlerin borçlarında hızlı artış yaşandığı belirtildi.


Raporda ayrıca, artan borçların, genel olarak toplumsal gelişim ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme projelerinde kullanılması nedeniyle, yerel ekonomilerin sürdürülebilir gelişmesinin güvence altına alındığı bilgisine yer verildi. Yerel yönetimlerin ortalama yüzde 70'lik borç oranına sahip olduğu vurgulanan raporda, bu oranın dünyanın belli başlı diğer ekonomilerine göre düşük seviyede olduğunun altı çizildi.


Rapora göre, 2016 yılında, yurt içi ve yurt dışındaki olumsuz etkilere rağmen, Çin'in ekonomik büyümesi yüzde 6,7 oranına ulaştı. Aynı yıl, merkez bütçesinin harcamaları da iyi bir şekilde yapıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor