Çin: “Çin sorumlu” iddiasından vazgeçilmeli

2017-07-11 19:24:56 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözülmesi için ilgili tarafların kendi yükümlülüklerini üstlenmesi ve “Çin sorumlu” iddiasından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.


ABD ve Japonya, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözümünde Çin'in daha büyük yükümlülük üstlenerek, süreçte daha önemli rol oynaması ve daha fazla tedbir alıp Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (Kuzey Kore) daha çok baskı yapması gerektiği çağrısında bulunmuştu.


Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çekirdeğinin Kuzey Kore ile ABD arasındaki anlaşmazlık ve özünün ise güvenlik olduğunu belirtti.


Sözcü, şu anki gerginliği tırmandıranın Çin olmadığına, sorunu çözecek anahtarın da Çin'in elinde bulunmadığına işaret etti.


Son zamanlarda bazı kesimlerin “Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorundan Çin sorumlu” iddiasını öne sürdüğünü dile getiren Sözcü, bunun nedeninin, bu insanların ya sorunu kapsamlı ve doğru bilmemesi ya da kendi sorumluluklarını başkalarına yüklemek istemesi olduğuna dikkat çekti.


Geng, Çin'in, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu çözmek için uzun zamandan beri yorulmadan çaba harcadığını ve bu konuda yapıcı rol oynadığını ifade etti.


Sözcü ayrıca, gerginliği yumuşatmak ve sorunu çözmek için diğer tarafların da aynı hedefe yönelik hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor