“Hindistan sınır birlikleri Çin topraklarından çekilmeli”

2017-07-10 19:07:28 CRI

Çin, bir kez daha Hindistan sınır birliklerinin sınırın Hindistan tarafına çekilmesi çağrısı yaptı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Hint sınır birliklerine bir kez daha Hindistan tarafına çekilmesi çağrısı yaptı.


Geng, bu durumun taraflar arasında gerçek anlam taşıyan herhangi bir temas ve diyaloğun ön şartı ve temeli olduğuna dikkat çekti.


Öte yandan bazı medya kuruluşları, Çin sınırına kısa bir süre önce yasadışı olarak giren Hindistan sınır birliklerinin, bu bölgede çadır kurarak, Çin askeri güçleriyle uzun vadeli bir çatışmaya hazırlandığı yolunda haberler yayınladı.


Çin ve Hindistan arasındaki diplomatik kanalların açık olup olmadığına ve tarafların söz konusu sorunu diplomatik yollarla çözmeye devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soruya ise Sözcü şu cevabı verdi:


“İlgili haberlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını bilmiyorum. Gerçeğe uyuyorsa, bu, Hindistan'ın sınırı yasadışı olarak geçme girişimiyle, Çin-Hindistan sınırındaki mevcut durumu kasten bozmaya çalıştığını gösteriyor. Hindistan, sınır bölgesinde uzun vadeli bir savaşa hazırlanıyor, bu durumda diplomatik çözüm nasıl mümkün olabilir. Hindistan'dan sınır birliklerini kendi tarafına çekmesini istiyoruz, bunu tekrar tekrar vurguladık. Bu, taraflar arasında gerçek anlam taşıyan herhangi bir temas ve diyaloğun ön şartı ve temelidir. Aramızdaki diplomatik kanallar açık, ancak Hindistan'dan somut eylemlerde bulunmasını ve somut çaba harcamasını istiyoruz. Hindistan, uluslararası ilişkilerin temel kurallarına ve uluslararası düzene aykırı davranarak, Çin-Hindistan sınır bölgesindeki barışı ve istikrarı baltalıyor.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor