Çin'den Güney Kore'nin olumlu sinyaline destek

2017-07-10 18:47:10 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Cumhuriyeti'nin (Güney Kore) Güney-Kuzey ilişkileri ve Kore Yarımadası'ndaki durumu iyileştirmek için verdiği olumlu sinyali takdirle karşıladıklarını belirtti.


Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in 6 Temuz'da Almanya'da yaptığı konuşmada, ülkesi ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) Temmuz ayının sonundan itibaren sınırdaki askeri bölgelerdeki düşmanca eylemleri tamamen durdurması ve ayrılan ailelerin Ay Bayramı'nda buluşması etkinliğinin bu sene yeniden başlatılması önerisinde bulunmuştu.


Moon Jae-in ayrıca, koşulların olgunlaşması ve Kore Yarımadası'ndaki gergin atmosferi değiştirecek fırsatların yaratılması durumunda, Kim Jong-un ile bir araya gelip, nükleer sorun ve barış anlaşması gibi her iki tarafı ilgilendiren sorunları ele almaya hazır olduğunu söylemişti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Güney Kore'nin Güney-Kuzey ilişkileri ile Kore Yarımadası'ndaki durumu iyileştirmek için somut plan ileri sürerek olumlu sinyal verdiğini ve Çin'in bunu takdirle karşıladığını belirtti.


Sözcü, Çin'in, uluslararası toplumdan Güney Kore'nin yapıcı çabalarına anlayış göstermesini ve destek vermesini beklediğini de ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor