Cumhurbaşkanı Xi'den uzun ve verimli bir dış gezi

2017-07-09 19:43:38 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 3-8 Temmuz günlerinde Rusya ve Almanya'ya resmi ziyaret yaptı, Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ne katıldı.

Xi'nin yurtdışı gezisiyle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Wang Yi'den değerlendirme geldi.

Cumhurbaşkanı Xi, 6 gün içinde 40'tan fazla ikili etkinliğe katıldı, birçok ülkenin liderleri, uluslararası örgütlerin yetkilileri ve çeşitli çevrelerle görüşmeler yaptı, fikir alışverişinde bulundu.

Uluslararası kamuoyunda, oldukça değişken küresel durumlar karşısında, Çin'in barış ve işbirliğini kararlılıkla desteklediği, açıklığı ve kapsayıcılığı teşvik ettiği, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkesinde ısrar ettiği, böylece büyük bir devletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiği, dolayısıyla Çin'in güvenilir bir işbirliği ortağı ve güç olduğu görüşü hâkim.

Çin-Rusya stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi

Cumhurbaşkanı Xi Rusya ziyareti sırasında mevkidaşı Putin'le birkaç defa bir araya geldi. İki lider, kalkınma planları, uluslararası sorunlar ve fırsatlar, ikili ilişkiler hakkında fikir alışverişinde bulundu, bir dizi önemli fikir birliği sağlandı. Putin, ülkesinin en yüksek dereceli madalyası olan St. Andrew Madalyası'nı Xi'ye verdi. Bu, Çin Cumhurbaşkanı ve halkına olan dostluğu ve Çin'le ilişkilere verilen önemi yansıtıyor.

Xi ve Putin, Çin-Rusya ilişkilerini, kendi dış politikalarının öncelikli konusu olarak görmeye devam ediyorlar, liderler birbirlerinin çekirdek çıkarını ilgilendiren sorunlarda karşılıklı destek sağlamayı kararlaştırdı. İki lider, ikili ilişkilerin derinlemesine geliştirilmesiyle ilgili ortak bildiri imzaladı, Çin-Rusya İyi Komşuluk Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'nın önümüzdeki 4 yılda uygulanmasıyla ilgili eylem planı da kabul edildi.

Rus liderleri birçok defa Çin'in Kuşak ve Yol girişimini desteklediklerini yinelediler. İki ülke, Kuşak ve Yol girişimi ile Rusya'nın Avrasya Ekonomik Birliği girişiminin kenetlenmesi için ortak çalışma yürütecek. Kuzey Kutbu'nda seyrüsefer hatları açılarak “Buzda İpek Yolu”nun ortaklaşa oluşturulması da Xi'nin Rusya gezisi gündeminde yer aldı. İki ülke ayrıca, yatırım, enerji, havacılık, uzaycılık ve tarım gibi alanlardaki pragmatik işbirliğinin derinleştirilmesinin yanı sıra nükleer santral, hızlı tren, uçak yapımı ve diğer projelerin hızlandırılmasını kararlaştırdı.

Çinli ve Rus liderler, uluslararası işlerde eşgüdüm ve işbirliğine her zaman öncelik verilmesi konusunda fikir birliği sağladı. İki lider ortak açıklama yaparak uluslararası ve bölgesel sorunlarla ortaklaşa mücadele çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Rusya işbirliği ilişkilerinin blok ve zıtlaşma niteliğinde olmadığını ve üçüncü bir ülkeyi hedef almadığını vurguladı.

Çin-Almanya kapsamlı stratejik işbirliği

Çin dünyanın ikinci, Almanya ise dünyanın dördüncü büyük ekonomisi. İkili ilişkiler 2014 yılında Xi'nin Almanya'ya gerçekleştirdiği ilk ziyaret sırasında kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldı.

Xi son Almanya ziyareti sırasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel'le beraber ikili ilişkilerdeki gelişmeleri değerlendirerek önümüzdeki 5 yıl için yeni eylem planı saptadı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor