Hamburg'da Xi-Trump görüşmesi

2017-07-09 15:48:35

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, G20 Zirvesi kapanış töreninden sonra ABD Başkanı Donald Trump'la araya geldi.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, Mar-a-Lago tatil tesislerinde Trump'la yapılan görüşmede fikir birliği sağlandığını hatırlatarak, buna göre iki ülkenin ilgili birimlerinin çalışmaları yürüterek yeni ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

Xi, önümüzdeki dönemde iki tarafın ortaklaşa çaba harcayarak karşılıklı saygı ve karşılıklı yarar ilkesi temelinde pragmatik işbirliğini genişletmesi, uluslararası ve bölgesel sorunlarda eşgüdümü güçlendirmesi, böylece ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

İki lider, üst düzey teması yoğunlaştırarak karşılıklı güveni artırmak konusunda anlaştı.

Anlaşmaya göre, kapsamlı ekonomik diyalog toplantısının ilki 19 Temmuz günü düzenlenecek, bunu ilk siber güvenlik diyalogu ve diğer istişare toplantıları izleyecek.

Xi, Çin ile ABD arasındaki ekonomik işbirliğine ilişkin 100 Gün Planı çerçevesinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini, önümüzdeki yıla ilişkin işbirliği planının görüşülmekte olduğunu belirtti.

Xi, iki savunma bakanı arasında karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilmesi, ABD Genelkurmay Başkanı'nın Ağustos'ta Çin'i ziyaret etmesi ve iki genelkurmay başkanlığı arasında ilk diyalog toplantısı gibi etkinlikler için iyi hazırlık yapılması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki tarafın birbirinin çekirdek çıkarlarına ve hassasiyetlerine saygı göstermesi, anlaşmazlıkları uygun şekilde çözmesi gerektiğine özellikle dikkat çekti.

Trump, Xi'yle iyi çalışma ilişkisi kurmaktan memnun olduğuna ve ikili ilişkilerin iyi yönde geliştiğine işaret etti.

Trump, ABD'nin önemli ticaret ortağı olan Çin'in uluslararası işlerde büyük etkisi olduğunu söyleyerek, Çin'le her alanda diyalog ve işbirliğini geliştireceğini, uluslararası ve bölgesel sorunlarda eşgüdümü koruyacağını ifade etti.

Görüşmede Kore Yarımadası'ndaki gelişmeler de görüşüldü.

Xi, Çin'in yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması, barış ve istikrarın korunmasından yana olduğunu, Güney Kore'de THAAD füze savunma sistemi konuşlandırılmasına karşı çıktığını yineledi.

İki lider, her iki tarafı da ilgilendiren sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor