Çin ve Güney Kore liderleri Berlin'de bir araya geldi

2017-07-06 20:01:45 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Berlin'de Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'le bir araya geldi.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 25 yılda ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler elde edildiğini, bunun iki ülke ve iki halka yarar getirmenin yanı sıra bölgede barış, istikrar ve refahın korunmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

Xi, Çin'in ev sahipliğinde düzenlenen Kuşak ve Yok Uluslararası İşbirliği Forumu'na Güney Kore hükümetinin heyet göndermesini ve Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in bir mektup yazmasını, Çin'le ilişkileri düzeltme niyetinin ifadesi olarak telakki ettiklerini belirterek, bu tavrı takdirle karşıladıklarını söyledi.

Xi, bir süredir Çin-Güney Kore ilişkilerinin zorluklarla karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek, bu durumun kendilerini rahatsız ettiğini, Güney Kore'yle çaba harcayarak ikili ilişkileri bir an önce sağlıklı ve istikrarlı gelişme rotasına döndürmeye hazır olduklarını vurguladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in yaptığı konuşmada, Çin'le ilişkilere büyük önem verdiklerini, bu ilişkileri gerçek anlamda stratejik ortaklık ilişkisine dönüştüreceklerini kaydetti. Moon Jae-in, Çin'in hassasiyetlerini anlayışla karşıladığını ve bu konuda teması güçlendireceklerini dile getirdi.

Görüşmede Kore Yarımadası'ndaki durum ele alındı. Xi, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması, barış ve istikrarın korunması, sorunun diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduklarını vurguladı.

Moon Jae-in de yarımadadaki durumla ilgili olarak Çin'le işbirliğini güçlendireceklerini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor