ABD'li eski diplomatın silahlı müdahale çağrısına tepki

2017-07-06 19:06:05

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, “Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, bu sayede bölgede barış ve istikrarın sağlanması, konuyla ilgili tarafların en büyük ortak ilkesidir” dedi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) eski daimi temsilcisi John Bolton, KDHC'nin kıtalararası balistik füze fırlatmasıyla ilgili bir makale kaleme aldı. Bolton makalesinde, “Geçen 25 sene bize göstermiştir ki, diplomatik ve ekonomik yaptırımların hepsi boşa gitmiştir, artık sorun silahlı yolla çözülmelidir” görüşünü savundu.

John Bolton'un silahlı müdahaleyi savunduğu bu makalesine Çin dışişlerinden değerlendirme geldi.

Bakanlık sözcüsü Geng Shuang, BM Güvenlik Konseyi'nin daha dün düzenlenen olağanüstü oturumunda, ABD'nin halihazırdaki Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in “ABD ve müttefiklerinin güvenliğini koruyacaklarını ancak silaha başvurmayacaklarını” belirttiğini söyledi.

Sözcü Geng Shuang, “Nikki Haley'in Güvenlik Konseyi'ndeki sözlerinin, ABD yönetiminin resmi tutumu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Diğer yandan Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, KDHC'nin (Kuzey Kore) girişimlerinden kaygı duyduklarını, ancak yarımadada bir daha savaş çıkmasına izin vermeyeceklerini, diyalog yoluyla çözüme ulaşmak istediklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da Güvenlik Konseyi kararı bahane edilerek silahlı müdahaleye gidilmesinin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Çin ve Rusya dışişleri bakanlıkları Kore Yarımadası'ndaki sorun hakkında dün bir ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamada, silahlı yolun Kore Yarımadası'ndaki sorunu çözemeyeceğine dikkat çekildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor