Türk muhabirler CRI'yi ziyaret etti

2017-07-06 14:09:48 CRI

Türkiye Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden temsilciler ile Hürriyet, A Haber gibi yayın organlarının muhabirlerinin aralarında bulunduğu heyet, dün Çin'in başkenti Beijing'de yer alan Çin Uluslararası Radyosu'nu (CRI) ziyaret etti.

CRI binasındaki sergi salonunu gezen heyet, burada CRI'nin geçmişi ve Türkçe Servisi'nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Heyetin başkanlığını üstlenen Basın Yayın Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı İsmail Mansur Özdemir, ziyaret esnasında Çin hükümetinin iletişim ve enformasyon alanında işbirliği yapma konusundaki arzusuna ve gayretine tanık olduğunu belirtti.

“Çin-Türkiye arasında medya alanında önemli işbirliği adımları atılıyor”

CRI mikrofonlarına Çin ile Türkiye arasındaki medya işbirliğine dair değerlendirmede bulunan Özdemir,  Türkiye'nin bu konudaki çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi:

“Biz bu yıl Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü olarak buraya üçüncü defa geliyoruz. Bu ziyaretlerimizin temel noktası Çin hükümetiyle basın, yayın, enformasyon ve medya alanında parça parça olan anlaşma süreçlerimizi toparlamak ve çok nitelikli ve zengin içerikli bir anlaşma metni üzerinde ittifak etmek. Bu ziyaretimizle de özellikle işbirliği yapacağımız, medya alanında çalışan kurum ve kuruluşlarla, medya mensuplarıyla bir araya gelerek hangi başlıklarda, rasyonel, güçlü, uzun vadeli, sürdürülebilir bir işbirliği yapabileceğimiz konusundaki istişarelerimizi tamamlamış oluyoruz.”

Türkçe Servisi'nin Çinli muhabirleri başta olmak üzere Çin halkının Türkiye'ye ve Türk kültürüne olan ilgisinden fevkalade memnun kaldığını vurgulayan Özdemir, Çin'deki temasları çerçevesinde önümüzdeki dönemde önemli işbirliği adımları atılacağını düşündüğünü ifade etti.

“Türkiye çok önemli bir köprü görevi görüyor”

Heyet üyeleri arasında bulunan A Haber Ekonomi Müdürü Özlem Doğaner, Çin ve Türkiye'nin öncelikle birbirini iyi anlaması gerektiğine, bu doğrultuda iki ülkenin birbirinin ana dilinde yaptığı yayınların önemine dikkat çekti.

Doğaner, CRI muhabirine yaptığı açıklamada, “Çin, belki dünyanın ikinci büyük ekonomisi ama geçtiğimiz son çeyreğe baktığımız zaman Türkiye de aslında Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri. O yüzden Çin'in de, özellikle bizim bölgemizde bu kadar güçlü bir ekonomiyle işbirliği kurması önemli. Yine çok önemli bir diplomasinin yürüdüğü bir yer Ortadoğu, biz de Ortadoğu'nun hemen kenarında Avrupa'nın hemen yanında çok önemli bir konumdayız. (Türkiye) çok önemli bir köprü. Nasıl İstanbul uçakla havaalanında bir aktarmaysa aslında kültürel olarak da medya olarak da Türkiye çok önemli bir köprü görevi görebilir Doğu'dan Batı'ya. Bu anlamda medyadaki ilişkilerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Heyet, ziyaret programları kapsamında Beijing'deki medya uzmanlarıyla istişare yapmanın yanı sıra Çin Seddi, Yasak Kent gibi kentin tarihi ve turistik yerlerini de gezdi. Daha sonra Shanghai'a geçecek olan heyet, son durakları olan Changchun kentindeki basın yayın kuruluşlarını da ziyaret edecek.

Yayın hayatına 3 Aralık 1941'de başlayan CRI, her gün 65 dilde dünyanın 200'den fazla ülke ve bölgesine yayın yapıyor. CRI'nın dünyanın 30 ülke ve bölgesinde temsilcilikleri bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor