Çin: Askeri yol Kore Yarımadası'nı çözüme götürmez

2017-07-06 11:11:31 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, askeri yolun Kore Yarımadası sorununun çözümü olmaması gerektiğini belirtti.


Liu, BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) balistik füze denemesi sorununa ilişkin olarak düzenlenen açık oturuma başkanlık etti.


Liu yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin 4 Temmuz'da yaptığı balistik füze denemesinin Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına ciddi şekilde aykırı olduğu gibi, genel uluslararası iradeye de ters düştüğüne dikkat çekti.


Liu, Çin'in bunu kabul etmeyeceğini ve Kuzey Kore'den Güvenlik Konseyi'nin kararlarına ciddi şekilde uyarak, Yarımada'da gerginliği tırmandıran her türlü eyleme son vermesini istediğinin altını çizdi.


Liu, ilgili taraflara, ölçülü davranarak, kışkırtıcı eylem ve ifadelerden kaçınıp şartsız diyalog niyeti göstermesi ve gerginliği yumuşatmak için çaba harcaması çağrısında bulunduklarını kaydetti.


Çin ve Rusya liderlerinin 4 Temmuz'da Yarımada'da yaşanan gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunduğunu hatırlatan Liu, bu görüşmede Kore Yarımadası nükleer sorununun diyalog yoluyla çözülmesi konusunda mutabakat sağlandığını anımsattı.


Liu, iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından soruna ilişkin olarak ortak açıklama yapıldığını ve bunun Çin ve Rusya'nın söz konusu soruna ilişkin ortak tutumunu ve kaygısını yansıttığını belirtti.


Kuzeydoğu Asya'da THAAD sistemi konuşlandırılmasının Çin dahil bölge ülkelerinin stratejik güvenliğine ve çıkarlarına ciddi şekilde zarar verdiğine işaret eden Liu, bunun yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barış ile istikrar sağlanması hedeflerine ulaşılmasına da yardımcı olmadığını vurguladı.


Liu, Çin'in ilgili ülkelere THAAD konuşlandırması çalışmalarına derhal son vermesi ve konuşlandırma planını durdurması çağrısında bulunduğunu ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor