Çin ve Almanya cumhurbaşkanları bir araya geldi

2017-07-06 10:41:15 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Berlin'de Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'le görüşerek, yeni aşamadaki ikili ilişkilerin gelişimi üzerinde fikir birliğine vardı.


Xi Jinping, bu yılın Çin ile Almanya arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, bu süre içinde iki ülke arasında işbirliğinin birçok alanda sürekli olarak geliştiğini ve fikir birliği ile ortak çıkarların da genişlediğini belirtti.


Xi Jinping, 2014 yılında iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin oluşturulmasından bu yana ikili ilişkilerin hep üst düzeyde geliştiğini ifade etti.


Günümüzde dünyada karmaşık ve derin değişiklikler yaşandığına işaret eden Xi Jinping, Çin ve Almanya'nın dünyanın önemli ticaret ülkeleri ve kendi bölgelerinde büyük etkiye sahip ülkeler olarak, işbirliğini güçlendirmesinin daha büyük stratejik önem taşıdığını kaydetti.


Xi Jinping, iki ülke arasında karşılıklı güvenin arttırılması, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesinin hızlandırılması, kültürel iletişimin zenginleştirilmesi, uluslararası işbirliğinin pekiştirilmesi ve iki taraflı işbirliğinin daha yüksek seviyeye taşınması gerektiğini vurguladı.


Frank Walter Steinmeier ise, geçen onlarca yıl boyunca, Almanya ile Çin arasındaki ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydedilğini ve çeşitli alanlardaki işbirliğinde verimli sonuçlar alındığını anımsattı.


Uluslararası işlerde de sıkı işbirliğinin sürdürüldüğünü söyleyen Steinmeier, Almanya'nın Çin'le G20 gibi çok taraflı çerçevede işbirliğini güçlendirerek, uluslararası barışı birlikte korumaya ve dünyanın gelişimini hızlandırmaya hazır olduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor