Xi Jinping Rus gazetecilerin sorularını yanıtladı

2017-07-03 19:23:27

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya'nın başlıca medya kuruluşlarından temsilcilerle röportaj etkinliğinde buluştu.

Çin-Rusya ilişkilerini değerlendiren Xi Jinping, iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklığın tarihin en iyi döneminde bulunduğuna işaret ederek, küresel ve bölgesel meselelerde Çin ile Rusya arasında koordinasyonun çok yüksek olduğunu vurguladı.

Üst düzey karşılıklı siyasi ve stratejik güvenin tesis edildiğini, çeşitli alanlarda işbirliği mekanizmaları oluşturulduğunu ve gelişme stratejilerinde kenetlenmenin yoğunlaştırıldığını belirten Xi, iki halk arasındaki dostluğun da arttığını söyledi.

Söyleşi sırasında bir gazetecinin "Çin ile Rusya arasında siyasi temaslar, ekonomik ilişkilerin çok ötesinde yorumları yapılıyor, buna katılıyor musunuz?" sorusu üzerine Xi Jinping, Çin ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin geniş potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, Çin'in arka arkaya 7 yıldır Rusya'nın en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlattı. İki ülkenin geçen yıl ticaret hacminde yüzde 2,2'lik artış kaydettiklerini belirten Xi, bu hacmin 69 milyar 530 milyon ABD Doları'nı aştığını, bu yıl 80 milyar dolara ulaşabileceklerini söyledi.

Xi Jinping, önümüzdeki günlerde Kuşak ve Yol girişimi ve Rusya'nın Avrasya Ekonomik Birliği projesi arasında kenetlenmeyi güçlendireceklerine işaret ederek, ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarını kaydetti.

Röportajda G-20 Hamburg Zirvesi'nden Çin'in beklentisi de gündeme geldi.

Xi, G-20 ülkelerinin işbirliği ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda hareket ederek ortaklığı yoğunlaştırmaları, dışa açık küresel ekonominin oluşturulmasında ısrarcı olmaları gerektiğini belirtti.

Üye ülkelerin inovasyona dayalı büyüme ve uzun vadeli gelişmede öncü rol oynamaları çağrısında bulunan Xi, Çin'in üye ülkelerle el ele vererek, Hamburg zirvesinden doğacak fırsatlardan faydalanmak suretiyle küresel ekonomik yönetişimin daha standart hale getirilmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Xi Jinping, Kore Yarımadası'nda nükleer silahsızlanmada ısrarcı olduklarını, sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. ABD'nin Kore Cumhuriyeti'nde THHAD füze savunma sistemi konuşlandırmasına kararlılıkla karşı çıktıklarını yineleyen Xi, bu konuşlandırma işleminin Çin ve Rusya dâhil bölgedeki tüm ülkelere zarar getireceğini vurguladı.

Suriye sorununun çözümüze ilişkin Çin'in tutumunu da açıklayan Xi Jinping, siyasi çözümünün tek doğru seçenek olduğuna işaret ederek, sorunun rasyonel şekilde çözülmesi için Rusya'nın önemli ve aktif bir rol oynadığını, Çin'in bunu takdirle karşıladığını söyledi.

Çin ve Rusya'nın terörizmin mağduru olduğuna işaret eden Xi, iki ülke arasında terörle mücadele işbirliğinin diğer ülkelere örnek olduğunu söyledi.

Xi, küresel terörle mücadelede BM'nin ana rolü oynaması, Shanghai İşbirliği Örgütü çerçevesinde terörle mücadele işbirliğinin yoğunlaştırılması ve küresel ölçekte terörizme darbe indirilmesi için Rusya ile ortak çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor