“Kuzeye yönelik” Çin-Hong Kong tahvil programı çıkartılıyor

2017-07-02 16:50:10 CRI

Yabancı yatırımcıların, gelecek pazartesi günü çıkarılacak Çin'in ana kesimi-Hong Kong tahvil programı aracılığıyla Çin'in ana kesimindeki bankalar arası tahvil piyasasına yatırım yapabileceği bildirildi.

Çin Halk Bankası (PBOC) ve Hong Kong Maliye İdaresi (HKMA) tarafından bugün yayınlanan ortak bildiride, söz konusu tahvil programıyla ilgili kanun, iş kuralları, operasyon şeması ve denetleyici düzenlemelerin belirlendiği, teknik sistemin de hazır olduğu kaydedildi.

PBOC ve HKMA, tahvil programına ilişkin sınır-ötesi denetim işbirliğinin prensiplerini içeren meseleler hakkında anlayış muhtırası imzaladı.

Anlaşmaya göre iki taraf, yasa dışı sınır ötesi ticari faaliyetlerle mücadele etmek ve tahvil programının etkili bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla kendi hukuki ve yasal otoriteleriyle uyumlu bilgi alışverişi ve yardım mekanizmasını kuracaklar.

Mayıs ayının ortalarında Çin'in ana kesimi ile Hong Kong arasında bir ortak tahvil programı onaylandı, programa göre, her iki taraftan yatırımcıların birbirlerinin bankalar arası piyasalarında tahvil ticareti yapmasına izin verildi.

Diğer taraftan, "Kuzeye yönelik" programın 3 Temmuz'da çıkarılmasından sonra "Güneye yönelik" diğer tahvilin de uygun zaman piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor