“Xi'nin konuşması, ‘bir ülke, iki sistem'e yön verdi”

2017-07-02 16:41:06 CRI

Hong Kong basınında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in son günlerde bölgede yaptığı konuşmalara geniş yer verildi.

Hong Kong'da yayınlanan gazetelerin dünkü sayfalarında yer alan yazılarda, Xi'nin, konuşmalarında, Çin'in “bir ülke, iki sistem” politikasının asıl hedefi ve bu hedefe ulaşma kararlılığını yinelediği, bu konuşmaların söz konusu politikanın uygulanması sürecinde çıkan yeni durum ve sorunlara karşı çözümler sunduğu görüşü hâkim. Ayrıca, Xi'nin konuşmalarının, Hong Kong'un gelecek planının çizilmesi için sıra dışı ve yönlendirici bir anlam taşıdığı belirtildi.

Dagong gazetesinde yer alan bir yorumda, Xi'nin 30 Haziran'da Hong Kong'da çeşitli çevrelerden temsilcilerle görüşürken, “Bir ülke, iki sistem” ilkesinin uygulandığı süreçte çıkan sorunları açık sözlerle ele aldığı, bu ilkenin değişip değişmeyeceği yerine nasıl iyi şekilde uygulanması gerektiğini söylediği hatırlatıldı.

Yorumda Xi'nin konuşmasının isabetli olduğu ve Xi'nin bu ziyaretinin, “bir ülke, iki sistem” gibi yaratıcı bir girişimi daha olgun hale getireceğini ve girişimin parlaklığının daha net görülebileceği kaydedildi.

Xingdao Günlüğü gazetesinde çıkan bir yorumda ise, “bir ülke”nin, “bir ülke, iki sistem” politikasının ön şartı, Hong Kong'un da “belkemiği” olduğuna işaret edildi. Yorumda bu “belkemiği”nin zarar görmekten korunması gerektiği anlayışının yerleşmesi durumunda Hong Kong'un geleceğinin mutlaka parlak olacağı dile getirildi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor