Xi'den “bir ülke, iki sistem”e dair dört öneri

2017-07-01 15:30:41 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Hong Kong'un anavatana dönmesinin 20. yılı kutlamasında yaptığı konuşmada, “bir ülke, iki sistem” hakkında dört öneride bulundu.

Xi Jinping, Hong Kong'un anavatana kavuşmasının 20. yılı münasebetiyle bugün düzenlenen kutlama toplantısı ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin beşinci dönem yönetiminin ant içme törenine katıldı.

Ant içme töreninin hemen ardından Xi Jinping bir konuşma yaptı. Xi, konuşmasında “bir ülke, iki sistem” politikasının, tarihi Hong Kong sorununa en iyi çözüm planı olduğu gibi Hong Kong'un anavatana dönmesinden sonra uzun vadede bölgenin refah ve istikrarını koruyan en uygun sistem olduğunu vurguladı.

Xi, “bir ülke, iki sistem” politikasının Hong Kong'da gelecekte daha iyi uygulanmasına dair dört öneride bulundu. Birincisi “bir ülke” ile “iki sistem” arasındaki ilişkinin daima doğru bir şekilde ayarlanması. İkincisi, her işin daima Çin Anayasası ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda yürütülmesi. Üçüncüsü, daima kalkınmaya odaklanılması. Dördüncüsü ise uyumlu ve istikrarlı sosyal ortamın daima iyi korunmasından oluşuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor