“Hong Kong'u hayırlı bir gelecek bekliyor”

2017-07-01 11:18:16 CRI

“Hong Kong'u hayırlı bir gelecek bekliyor”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Hong Kong'un önünde pek çok fırsatın uzandığını belirterek, Çin ve Hong Kong'un kendilerine güvenmeleri gerektiğini söyledi.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Xi Jinping'i karşılamak için dün bir akşam yemeği düzenledi. Xi, yemekte yaptığı konuşmada, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimine ve halkına kendilerine güvenmeleri gerektiği çağrısında bulundu.

Hong Kong halkının, Çin'in son on yıllarda yürüttüğü dışa açılma ve reform politikasına verdiği desteğin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, merkezi hükümet ve Çin ulusunun bu katkıları asla unutmayacağını vurguladı.

Xi Jinping, Hong Kong'un dışa açık ve serbest ekonomi, nitelikli genç nüfus, lojistik, sermaye, gelişmiş yargı sistemi gibi çok sayıda avantaja sahip olduğuna işaret etti.

Hong Kong'un politika bakımından avantajlara da sahip olduğunu, bu bağlamda “bir ülke, iki sistem” çerçevesinde bazı pilot projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Xi, bu projelerin bölgenin gelişmesine daha büyük fırsatlar getireceğini kaydetti.

Xi, “Hong Kong bu avantajları güçlendirdiği sürece, uluslararası sermaye ve yetenekleri cezbetmeye devam edecektir.” dedi.

“Başka ülkede böyle sistem yok”

“Tek ülke, iki sistem” ilkesinin Hong Kong'a son on yıllarda büyük başarı getirdiğinin altını çizen Xi Jinping, bu ilkenin değişmeyeceğini dile getirdi.

Çin'in söz konusu ilke ile ana kesimde sosyalizmi, bazı özel bölgelerde ise kapitalizmi uygulayarak tarihi bir girişimde bulunduğuna dikkat çeken Xi, böyle yenilikçi bir yolun daha önce hiçbir ülke tarafından açılmadığını kaydetti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Leung Chun-ying de merkezi hükümetin kendisine ve Hong Kong yönetimine desteğinden dolayı minnettar olduğunu ifade etti.

Hong Kong'un geleceğinden emin olduğunu söyleyen Leung, ayrıca bölgenin beşinci dönem yönetimine ve yeni idari amiri Carrie Lam Cheng Yuet-ngor'a başarı dileklerini iletti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor